• Di Magic

    Rastede 2018: 4th place Prix St. Georg Sepcial with Anja Engelbart & 

    test on S* level placed with Anja Engelbart

    Zierwo 2018: 2nd place in test on S*** level Intermediaire II with Anja Engelbart

    Vechta 2017: 4th place Prix St. Georg with Anja Engelbart

    Zierow 2017: 1st place in Intermediare II with Bernadette Brune

    Redefin 2017: 5th place Prix St. Georges with Anja Engelbart

    Roffhausen 2017: 2nd place in test on S level with Anja Engelbart

    Brookmerland 2017: 2nd place in test on S level with Anja Engelbart

    Vechta 2017: 4th place Prix St. Georges with Anja Engelbart

    Ankum 2016: 5th place in test on S level with David Taylor & 
    5th place Prix St. Georges with David Taylor

  • Feel Free

    Rastede 2018: 2nd place in test for young dressage horses with Bernadette Brune &

    4th place in test for young dressage horses with Bernadette Brune

    Scharnebeck 2018: 1st place in test for young dressage horses with Bernadette Brune

    Lastrup 2018: 2nd place in test for young dressage horses with Bernadette Brune

    Bundeschampionat Warendorf 2017: 2nd place in the final of the 4-years old dressage horses and 2nd place in test for young dressage horses with Anja Engelbart

    Landesturnier Rastede 2017: 2nd place in test for 4-years old dressage horses with Anja Engelbart

    Großenkneten 2017: 1st place in test for young dressage horses with Anja Engelbart

    Haftenkamp 2017: 2nd place in test for young dressage horses with Bernadette Brune

    Bundeschampionat Warendorf 2016: 4th place of the 3-years old mares and geldings with David Taylor

    Landesturnier Rastede 2016: 4th place in test for 3-years old dressage horses with David Taylor

  • Glamorous Oso Totilly

    Saterland 2016: 9th place in a test on A level in dressage class with Patrick Meyn

  • Kasimir TSF

    Rastede 2018: 2x 1st place in M* level dressage class with Elisa Braune

    Hannover 2018: 2nd, 3rd and 4th place in M** level dressage class with Elisa Braune 

    Cloppenburg 2018: 5th place M** level dressage class with Elisa Braune 

    Haftenkamp 2018: 6th place M** level dressage class with Elisa Braune

    Vechta 2018: 2nd and 5th place M** level dressage class with Elisa Braune 

    Oldenburg 2018: 4th place M** level dressage class with Elisa Braune 

    Ankum 2017: 2x 2nd place M** level dressage class and 4th place M* level dressage class with Elisa Braune 

    Bassum-Wiebusch 2017: 2nd place M** level dressage class Elisa Braune 

    Landesturnier Rastede 2017: 1st place M level dressage class (junior championship) & 1st place M level dressage class & 4th place L level dressage class with Elisa Braune

    Cloppenburg 2017: 4th place M** level dressage class - junior tour with Elisa Braune

    Wardenburg 2017: 7th place M* level dressage class with Elisa Braune

    Elmlohe 2016: 1st place Prix St. Georges

    Hannover-Reiterstadion 2016: 2nd place S* level dressage class 4th place S* level dressage class Prix St. Georges

    Bad Segeberg 2016: 1st place S* level dressage class

    Bargstedt 2016: 2nd place S* level dressage class 3rd place S* level dressage class Prix St. Georges

    Weyhe-Lahausen 2016: 1st place M* level dressage class

    Hamburg Klein-Flottbek 2016: 1st place S* level dressage class  & 2nd place S* level dressage class Prix St. Georges

    Stubben-Brunshausen 2016: 3rd place S* level dressage class

    Schiffdorf-Geestenseth 2016: 5th place S* level dressage class 
    7th place St. Georg Special 

     

     

  • Lord Fenner S

    Tammingsburg 2016: 7th place L level jumping class with Mareike Weise

    Petersfehn 2016: 11th place L level jumping class with Mareike Weise

    Sögel 2016: 7th place L level jumping class with Mareike Weise

  • Miss Cornet

    Wietmarschen 2018: L level jumping class placed with Matthias Janßen

    Rulle 2018: 5th place in L level jumping class with Matthias Janßen

    Petersfehn 2018: 5th place in L level jumping class with Matthias Janßen

    Herzlake 2018: L level jumping class placed with Matthias Janßen

    Damme 2017: A** level jumping class placed with Matthias Janßen

    Landesturnier Rastede 2016: 7th place L level jumping class with Mareike Weise

    Saterland 2016: 6th place A**  level jumping class & 4th place L level jumping class with Mareike Weise

    Westerstede 2016: 5th place A** level jumping class with Mareike Weise

    Friesoythe 2016: 5th place  A**  level jumping class with Mareike Weise

    Garrel 2016: 3rd place  A** level jumping class with Mareike Weise

    Ihlow 2016: 3rd place A* level jumping class with Mareike Weise

    Ganderkesee 2016: 5th place A* level jumping class & 2nd Platz L level jumping class with Mareike Weise

  • Sarina BB

    Saterland 2016: 9th place in test for 3-years old dressage horses with Tassja Janßen

    Tammingsburg 2016: 3rd place A level dressage class with Tassja Janßen

  • Schick Paris

    Westerstede 2016: 7th place  in test for 3-years old dressage horses  with Dawn Mosier

  • Shutterboy BB

    Bunde 2017: 1st place A level dressage test with some fences & 9th place A level jumping class with Patrick Meyn

    Wildeshausen 2016: 4th place A level jumping class with Patrick Meyn

    Bardenfleth 2016: 1st place A level dressage test with some fences for young horses with Patrick Meyn

  • Solero BB

    Großenkneten 2016: 4th place A level jumping class with Dawn Mosier

  • Tolegro

    Zierow 2018: 2nd place M level dressage class with Anja Engelbart

    Osnabrück 2016: 3rd place A level dressage class with David Taylor

    Höven 2016: 5th place L level dressage class with David Taylor

    Cappeln 2016: 5th place internationale dressage test with qualifikation with David Taylor

  • Unik Des Grands Pins

    Westerstede 2016: 2nd place A level team jumping class with Mareike Weise

    Saterland 2016: 10th place A** level jumping class with Mareike Weise & 

    9th place L level jumping class with Mareike Weise

  • Valentino BB

    Großenkneten 2017: 1st place A level dressage class for young horses with Anja Engelbart

    Ihlow 2017: 1st place A level dressage class & 4th place in test for young dressage horses with Patrick Meyn

    Landesturnier Rastede 2017: 8th place A level dressage class with Anja Engelbart

    Petkum-Oldersum 2016: 4th place in test for young dressage horses with Patrick Meyn

  • Valery BB

    Handorf-Langenberg 2018: placed in jumping class on A*level with Johanna Janßen &

    placed in jumping class on L level with Matthias Janßen

    Ankum 2018: 3rd place in jumping class L level with Matthias Janßen

    Neuenkirchen 2018: 4th place in jumping class L level with Matthias Janßen

    Petersfehn 2018: 5th place in jumping class L level with Matthias Janßen

    Damme 2018: placed in jumping class on A** level with Matthias Janßen &

    placed in jumping class on L level with Matthias Janßen

    Haselünne 2017: 5th place jumping class on L level with Matthias Janßen

    Münster-Handorf 2017: 7th place eventing class on A** level with Ingrid Klimke

    Löningen 2017: 5th place eventing class for young horses on L level with Patrick Meyn

    Warendorf 2017: 9th place eventing class on A* level with Patrick Meyn

    Sögel 2017: 3rd place in test for young horses on  A* level & 2nd place in test for young horses on A** level with Patrick Meyn

    Nortrup 2017: 1st place eventing test on A level with Patrick Meyn

    Rodenkirchen 2016: 11th place in test on A level with Tassja Janßen

Top
MenüMenü